Červencové zklidnění trhů
Poté, co si 23. června 2016 odhlasovalo necelých 52 % britských obyvatel odchod z Evropské unie, se daly očekávat negativní pohyby na trhu, ke kterým také došlo. Nicméně v průběhu července se i díky klidné politické situaci ve Velké Británii stav na trhu vrátil ke svým původním hodnotám. V blízké době se dokonce dají očekávat rekordní stavy. K dalšímu zklidnění situace zatím nemusela přispívat ani Evropská centrální banka. Ačkoli se předpokládala brzká možnost změny úrokových sazeb, nic takového nenastínil ani Centrální bankovní systém USA (FED), který zasedal na konci měsíce. V souvislosti s tímto došlo k oslabení dolaru vůči euru o 2 %.

Výsledková sezona v USA

Výsledková sezóna v USA je již ve svých dvou třetinách, takže současný obrázek nám může pomoci udělat si celkem jasnou představu o situaci na konci sezóny. Druhé čtvrtletí roku 2016 s sebou přineslo nejen velkou míru pozitivních překvapení na trhu (58 % pozitivních překvapení na tržbách a 81 % pozitivních překvapení v oblasti čistého zisku), ale zároveň také pokles tržeb i čistého zisku v oblasti reálných čísel (-1 % r/r u tržeb a -3,8 % r/r na čistém zisku).

Pozitivní výsledky zátěžových testů bank

Na konci července byly provedeny zátěžové testy evropských bank. Tyto testy byly realizovány Evropskou bankovní asociací (EBA) a měly zreflektovat současnou situaci, zejména s ohledem na některé krizové banky (Deutsche Bank, italské banky). K uklidnění trhu přispěly nemalou měrou právě také pozitivní výsledky tohoto testování. Nicméně zůstává otázkou, zda byly vzaty do úvahy všechny podstatné parametry, a také není jisté, jak vysokou kredibilitu budou tyto testy mít.

Trh a politické dění

Kromě již zmiňovaného brexitu měl svůj dopad na finanční trh také pokus o státní převrat v Turecku, který se uskutečnil v polovině července. Ačkoli došlo zpočátku k poklesu o 9 %, situace se brzy uklidnila (i v souvislosti s udržením prezidenta a původní vlády), takže turecká burza skončila na konci července se ztrátou pouze 1,8 %. Pokud jde o další oblasti, zde můžeme konstatovat převládající stoupající vývoj akciových indexů – konkrétně +6,8 % (Německo), +7,9 % (Česká republika), +6,4 % (Japonsko) nebo +2,8-6,6 % (USA). Na druhou stranu stále klesají výnosy státních dluhopisů, a to jak v USA (o 5-10 %), tak v Evropě (v průměru o 10-20 %). V Německu se výnosová křivka přiblížila historickým minimům, v Itálii či Španělsku se krátkodobé státní dluhopisy (kratší než 4 roky) obchodují se záporných výnosem. Výnosy státních dluhopisů v České republice klesly zhruba o 10-25 %.

Klesající tendence komodit

Po výrazně pozitivní tendenci v první části roku přišel v červnu obrat a došlo k propadu komoditních indexů, meziměsíčně v průměru o 7-11 %. Nejvíce se propadla ropa (-16 %) a zemědělské plodiny (-8 %). Barel ropy se tak přiblížil k hranici 40 dolarů. Cena technických kovů zůstává beze změny, naproti tomu drahé kovy stoupají o více než 2 % (konkrétně přes 20 dolarů/unce stříbra a přes 1340 dolarů/unce zlata).

Stabilní měny

Po fázi zběsilého „pobrexitového“ obchodování se zklidnila i situace v oblasti klíčových měn. Dolar se stabilizoval na hodnotu 1,10-1,11 USD/EUR, koruna si udržuje stálý kurz 27,02 CZK/EUR. K mírnému posílení došlo u maďarského forintu (HUF) a polského zlotého (PLN). Pokud jde o brexitem nejvíce zasaženou libru, zde sice nenastalo zvýšení, ale došlo alespoň k ustálení na nižší úrovni (1,32 USD/GBP a 0,84 GBP/EUR).

Srpnové události

Dá se očekávat, že srpen bude poměrně klidný měsíc, proto bude zájem většiny investorů směřovat hlavně do oblasti pravidelných makroekonomických ukazatelů. Podle analytiků je nepravděpodobná změna celkového trendu, trh se pravděpodobně bude i v srpnu pohybovat poblíž svých rekordů. K nejdůležitějším událostem, které budou investoři v srpnu sledovat, patří zasedání Bank of England – nečeká se však, že by přineslo nějaké výrazné zvraty. V oblasti amerického trhu bude nejsledovanější zpráva o stavu trhu práce a také závěrečný stav výsledkové sezóny.